Ero sivun ”Sarja- ja ketjurakennukset” versioiden välillä
pEi muokkausyhteenvetoa |
pEi muokkausyhteenvetoa |
||
Rivi 74: | Rivi 74: | ||
| [[File:Piazza.png|25px|link=]] [[Piazza-setti]]<br>[[File:CARNIVAL_B_Loading_Screen_900.png|300px|left|link=]] || https://foefi.innogamescdn.com/assets/shared/icons/guild_battlegrounds_iridescent_garden.png [[Suuri elefantti|Suuri elefantti ja kirjava puutarha]]<br>[[File:Greatelephantchain.png|300px|left|link=]] | | [[File:Piazza.png|25px|link=]] [[Piazza-setti]]<br>[[File:CARNIVAL_B_Loading_Screen_900.png|300px|left|link=]] || https://foefi.innogamescdn.com/assets/shared/icons/guild_battlegrounds_iridescent_garden.png [[Suuri elefantti|Suuri elefantti ja kirjava puutarha]]<br>[[File:Greatelephantchain.png|300px|left|link=]] | ||
|- | |- | ||
| [[File:CelticForestSet.png|link=]] [[Kelttimetsä]]<br>[[File:LoadingScreenCelticSet.png|300px|left|link=]] || | | [[File:CelticForestSet.png|link=]] [[Kelttimetsä]]<br>[[File:LoadingScreenCelticSet.png|300px|left|link=]] || https://foefi.innogamescdn.com/assets/shared/icons/gentiana_windmill.png [[Tuulimyllyfarmi]]<br>[[File:Windmillchain.png|300px|left|link=]] | ||
|- | |||
|- | |- | ||
| [[File:Upgrade_icon_fall_harvest_barn_25px.png|25px|link=]] [[Satofarmin sarja]]<br>[[File:Harvestfarmset.png|300px|left|link=]]|| | | [[File:Upgrade_icon_fall_harvest_barn_25px.png|25px|link=]] [[Satofarmin sarja]]<br>[[File:Harvestfarmset.png|300px|left|link=]]|| |
Versio 1. kesäkuuta 2022 kello 22.43
Sarjarakennukset ovat erikoisrakennuksia, jotka antava lisäbonuksia jos ne sijoitetaan vierekkäin.
Pelissä on muutamia eri sarjoja.
Sarjarakennukset
Sarjarakennukset ovat erikoisrakennuksia, jotka antava lisäbonuksia jos ne sijoitetaan toisen erilaisen, mutta saman sarjan rakennuksen viereen. Rakennukset, jotka kuuluvat sarjaan voidaan erottaa sarjakuvakkeen avulla, joka näkyy rakennuksen vieressä inventaariossasi. Inventaariossa jokaisessa sarjarakennuksessa on oma tietopainike, joka kertoo lisää koko sarjasta.
Miten sarjarakennukset toimivat?
Jokaisen sarjan rakennuksella on oma bonus. Ne saavat lisäbonuksia jos rakennukset sijoitetaan toisen saman sarjan rakennuksen viereen.
Muista sijoittaa saman sarjan rakennukset vierekkäin. Intialainen palatsi -sarjan rakennuksen sijoittaminen Intialainen suihkulähde -sarjan rakennuksen viereen ei anna lisäbonuksia.
Esimerkki: Saadaksesi bonuksen kolmesta erilaisesta saman sarjan rakennuksesta, ne on sijoitettava vierekkäin.
VÄÄRÄ SIJOITUS 3 sarjarakennukset on yhdistetty suoraan Maharadžan palatsiin, mutta vain 2 niistä on Intialainen palatsi -sarjasta. Kolmas on toisesta sarjasta, Intialainen suihkulähde -sarja. Siksi bonus annetaan vain kahdesta rakennuksesta. | |
OIKEA SIJOITUS 3 erilaista saman sarjan rakennusta, Intialainen palatsi -sarjasta on sijoitettu Maharadžan palatsin viereen. Siksi bonus annetaan kaikista kolmesta rakennuksesta. |
Jos haluat tietää mitkä rakennukset kuuluvat mihinkin sarjaan, katso rakennuksen tietoja inventaariossasi tai kaupungissasi. Siinä näkyy suoraan mihin sarjaan se kuuluu.
Pidä mielessä:
- Bonus annetaan vain silloin kun rakennukset sijaitsevat toistensa vieressä
- Bonus annetaan vain silloin kun sarjan eri rakennukset sijoitetaan vierekkäin
- Bonus annetaan vain silloin kun jokainen rakennus koskettaa muita sarjan rakennuksia
- Jos sarjarakennukset erotetaan toisistaan, ajastin nollaantuu (ellei niitä siirretä Jälleenrakennustilassa)
Ketjurakennukset
Ketjurakennukset ovat samanlaisia kuin sarjarakennukset, sillä muut rakennukset antavat sinulle bonuksia. Mutta sarjarakennukset laskevat vain vierekkäisiä rakennuksia, kun taas ketjurakennuksien etäisyyksillä ei ole väliä, kunhan rakennukset on sijoitettu oikein.
Miten ketjurakennukset toimivat?
Ketjuttamalla valittuja rakennuksia perusrakennukseen, perusrakennuksen tuotanto ja/tai bonukset nousevat. Rakennukset on sijoitettava oikein, jotta ketjutusbonus astuu voimaan. Rakennusten välissä oleva muu tila rikkoo ketjun.
Jos sinulla on lisärakennus, joka voidaan yhdistää perusrakennukseen, lisärakennukset voidaan lisätä missä tahansa järjestyksessä.
Esimerkki: Saadaksesi bonuksen jokaisesta kolmesta saman sarjan ketjurakennuksesta, ne on sijoitettava vierekkäin.
VÄÄRÄ SIJOITUS 3 ketjurakennusta on yhdistetty talvijunaan, mutta ne eivät ole oikeassa linjassa. Siksi vain yhden rakennuksen bonus lasketaan. | |
OIKEA SIJOITUS 3 ketjurakennusta on yhdistetty oikein, sillä ne ovat yhdessä linjassa. Siksi kaikkien kolmen rakennuksen bonus lisätään perusrakennukseen. |
Pidä mielessä:
- Bonus annetaan vain, jos saman ketjun rakennukset sijoitetaan vierekkäin
- Toisin kuin sarjarakennuksissa, voit käyttää samaa rakennusta ketjussa
- Bonus annetaan vain, jos rakennukset ovat linjassa
- Jos ketjurakennukset erotetaan, rakennusten ajastin nollautuu (paitsi jos niitä siirretään jälleenrakennustilassa)
Pelin sarja- ja ketjurakennukset
Alla olevassa taulukossa näkyy pelin sarja- ja ketjurakennukset